SON DAKİKA
hava 24°
reklam
Google News

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde 51 depremzedeye protez sağlandı

Son Güncelleme :

07 Eylül 2023 - 13:44

reklam
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde 51 depremzedeye protez sağlandı
reklam

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Fizik Tedavi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim Vekili Özge Tezen, 6 Şubat depremleri sonrası hastanede yaklaşık 51 depremzedeye protez temini gerçekleştiğini kaydetti.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde 51 depremzedeye protez sağlandı

blank

Sağlık Bakanlığı tarafından 16 ildeki 19 eğitim ve araştırma hastanesinde kurulan merkezlerde, hastalara en uygun ortez ve protezi sağlamak için gayretle çalışılıyor. “Asrın felaketi” olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerine bağlı olarak gelişen sinir hasarı, omurilik yaralanması ve uzuv kayıpları gibi komplikasyonlarla 284 depremzede, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Fizik Tedavi Hastanesi’ne başvurdu. Fizik Tedavi Hastanesi’nde bugüne kadar 249 depremzede hastanın tedavi süreçleri, rehabilitasyon programları ve taburcuları gerçekleşti. Hastanede rehabilitasyon ve protez temini için yatışı verilen 79 hastadan 51’ine protez temini gerçekleştirildi. 28 hastanın da protez temini ve eğitim süreçleri özveriyle devam ediyor.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Fizik Tedavi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim Vekili Özge Tezen, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonucunda Türkiye genelinde 850 ile bin arasında ampute hasta olduğunu kaydetti.

“Amacımız onların desteksiz, bağımsız ve başkasına ihtiyaç duymadan hayatlarını sürdürebilmesi”
Protez tedavisinin gerçekleşmesi için öncelikle ilk yaralanmalarda güdüklerin şekillenmesi ve belli bir pozisyona gelmesi gerektiğini ifade eden Tezen, “Bu da uzun süre zaman alan bir şey. Yara bakımları, güdük pansumanları, bandajlama yöntemleriyle güdüklerin şekillenmesi uzun bir süreç. Daha sonraki aşama o hasta için uygun protezin seçimi. Uygun protez seçimi klinik konseylerimiz ve ekiplerimizce netleştirilip, hastanın ölçüleri alınıp, protez yapım işlemi başlıyor. Protez yapım işlemleri geldikten sonra bunun hastaya uyumu, adaptasyonu, başlangıçta geçici protezlerle hastanın uyum sürecini değerlendiriyoruz. Bazen uyum göstermeyen hastalarda protez değişikliğine gitmemiz gerekiyor. Süreç uzun. Hemen 1-2 haftada olan bir süreç değil. Uzun süre hastalara protez eğitimi vermemiz gerekiyor, ki buradan gittiklerinde sosyal hayatta çok daha rahat hareket edebilsinler. Amacımız onların desteksiz, bağımsız ve başkasına ihtiyaç duymadan hayatlarını sürdürebilmesi” diye konuştu.

“Bence herkes için güzel oldu”
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde hemşire olarak görev yaparken 6 Şubat depremlerine Adıyaman’da yakalanan ve iki bacağını kaybeden Büşra Arslan, protez haberini alınca sevindiğini ifade ederek, “Güzel, kaliteli protezlerimiz. Herkese kendi hastalığı boyutunda, kendi uygulanabilirliği ve kolaylığı açısından protezler hazırlanıyor. Açıkçası mutlu oldum, çünkü çok fazla mağdur var. Ben de bunlardan bir tanesiyim. Bence herkes için güzel oldu” diye konuştu.

“Eşim de benimle 7 aydır burada, o yüzden ilk yapacağım şey eşimle tatile çıkmak olacak”
Eklemli protezleri kullanmadan önce küçük soketlerle denge alıştırması yaptıklarını belirten Arslan, “Orada dengemi tam kurduktan sonra eklemli protezlerim geldi. Şu anda bunlarla da yürüme aşamasındayım. Paralel barda desteksiz durabilme çalışmaları, vücut dengesini sağlamaya çalışıyorum. Umuyorum ki tüm hayat koşullarım eskiye nazaran tabii ki de biraz zor olsa da çoğu şeyi kendim yapmayı düşünüyorum ve inşallah yapacağım. Biz burada çok zorlu süreçler geçirdik. Eşim de benimle 7 aydır burada ve daha bu sürecin ne zaman biteceğini bilmiyoruz. O yüzden buradan çıktıktan sonra ilk yapacağım şey eşimle tatile çıkmak olacak” dedi.

“Hayata tekrar bağlanacak”
Eşinin tedavi sürecinde bir an bile yanından ayrılmayan Mustafa Arslan ise, “Protezleri gerçekten istediğimiz gibi, çok güzel. Üst düzey bir protez geldi. Yaklaşık 2 haftadır bu protezlerle ilgili çalışmalara başladık ama daha hala istediğimiz seviyeye gelmedi. Bunun için zaman lazım, çünkü protezlere alışması kolay değil. Çok zor bir süreç. Yavaş yavaş ilerleteceğiz. Hayata tekrar bağlanacak. Buradan çıktıktan sonra güzel bir tatil yapacağız. Ondan sonra işine dönecek. Ondan sonra kaldığımız yerden tekrar yaşantımıza döneceğiz” ifadelerini kullandı.

“Protezde çeşitli küçük değişiklikler yapa yapa ona uyum sağlamaya çalışıyor”
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Subutik Kliniği’nden Prof. Dr. Ebru Alemdaroğlu, Hemşire Büşra Arslan’ın çok zorlu bir tedavi süreci geçirdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Kendi çok gayretli. Bize geldiğinde başta güdük problemlerimiz vardı. Güdüklerin şekilleri henüz oluşmamıştı. Çok sıkı bandajlamalar yaptık, hatta bazen acı verecek tarzda dönemler de geçirdi ama hepsinde çok güzel uyum sağladı. Şimdi protezi de geldi. Protezde çeşitli küçük değişiklikler yapa yapa ona uyum sağlamaya çalışıyor.”İha

Sivas Haber

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.