SON DAKİKA
hava 13°
reklam
Google News

Aile Okulu Projesi Aile Bağlarını Güçlendiriyor!

Son Güncelleme :

20 Aralık 2022 - 18:47

reklam
Aile Okulu Projesi Aile Bağlarını Güçlendiriyor!
reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca başlatılan ‘Aile Okulu Projesi’ Sivas’ta da velilerin büyük ilgisini görüyor.
Sivas’ta İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Halk Eğitimi Merkezlerince yürütülen aile okulu eğitimlerine katılan veliler, aile içi iletişimlerinin artması ile birlikte daha huzurlu bir ev ortamına kavuştuklarını ve bu durumun çocuklarının başarısına da olumlu yansıdığını dile getiriyor.

Aile Okulu Projesi Aile Bağlarını Güçlendiriyor!

Özellikle annelerin büyük ilgi gösterdiği eğitimler, aile değerleri, kültürel değerler, aile içi iletişim, sosyal, psikolojik ve duygusal gelişim, çevre bilinci, stres yönetimi, madde bağımlılığını önleme gibi konu başlıklarında gerçekleştiriliyor. Program kapsamında ailelere; çevre ve iklim değişikliği, trafik ve ilk yardım konularında da eğitimler veriliyor.

9 Bin 7 Veli Katılım Sağladı
Proje kapsamında ilk etapta öğretmenlere yönelik eğitici eğitimleri gerçekleştirildi. Bu kapsamda gerçekleştirilen eğitimlere katılan 8 öğretmen, aile okulu formatör öğretmeni olarak belgelerini aldı. Bu öğretmenler ise il genelinde 703 öğretmene aile okulu eğitici eğitimi verdi. Eğitici eğitimlerini tamamlayan öğretmenler vasıtasıyla ise eylül ayından 18 Aralık 2022 tarihine kadar 277 kurs açıldı. Kurslara 6 bin 839’u kadın, 2 bin 168’i erkek olmak üzere toplam 9 bin 7 veli katılım sağladı. Eğitimlere katılmak isteyen veliler, başvurularını okul ve halk eğitimi merkezlerine yapabiliyor.
Çocuklarımı Daha İyi Anlıyor, Kendimi Daha Güzel İfade Edebiliyorum
Kent merkezindeki Ülkü İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirilen eğitimlere katılan veliler, eğitime katılım sürecinin ardından yaşadıkları değişimi anlattı.
Öğrenci velisi Havva Çetin, Aile Okulu Projesi kapsamında katıldığı eğitimlerle birlikte çocukları ile daha iyi iletişim kurduğunu ve kendini daha iyi ifade edebildiğini belirtti. Çetin, eğitimlerin karşıdan kaynaklandığını düşündüğü iletişim problemlerinin aslında kendisinden kaynaklanabildiğini anlamasına da yardımcı olduğunu söyledi.

Çetin, şu ifadeleri kullandı:
“Aile eğitimine katılmadan önce nasıl olacağını çok iyi bilmiyordum ama katıldıktan sonra çok faydasını gördüm. Sözlerimizin etki gücünü anladık. Önce kendimizi düzelttiğimiz zaman çocuklarımıza nasıl faydalı olacağımızı anladık ve bunun etkilerini görmeye başladık. Eğitime katıldıktan sonra çocuklarımı daha iyi anlamaya başladım. Kendimi geliştirdiğim zaman çocuklarıma daha çok faydam olduğunu, onlara sözlerimle güç verdiğimi anladım. Aile eğitiminin her açıdan faydasını görüyorum. İletişimlerde yaşadığım sorunların hep karşı taraftan kaynaklandığını düşünüyordum ama buraya katıldıktan sonra aslında iletişimde kendimin ne kadar etkili olduğumu benden de kaynaklanabildiğini öğrendim ve kendimi geliştirmeye çaba harcıyorum. Bu eğitimlerin aile iletişimime çok katkısı oldu. Özellikle çocuklarımla iletişimime çok katkısı oldu. Onları daha güzel anlayabiliyor ve kendimi daha güzel ifade edebiliyorum.”

Çocuğumla Sağlıklı İletişim Kurunca Başarısının da Arttığını Fark Ettim
Öğrenci velisi Tuba Göktaş ise eğitimlerle birlikte çocuğuyla daha iyi bir iletişim kurmaya başladığını, bu durumun çocuğun başarısına da yansıdığını ifade ederek, “Bu eğitimlere katılırken çocuklarıma daha farklı nasıl yardımcı olabilirim ve bu yolda nasıl beraber ilerleyebiliriz düşüncesi ile katıldım. Bu eğitime katıldıktan sonra ben çocuğumu daha iyi anlamaya başladım, o beni daha iyi anlamaya başladı. Aslında çocuğumda gördüğüm davranışların kökeninde benim yattığımı fark ettim. Benim içim önemli bir dönüşüm oldu. Çocuğumla sağlıklı bir iletişim kurduktan sonra başarısının arttığını fark ettim. Bu eğitimi bizlere sunan Millî Eğitim Bakanlığına, Rahime hocamıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Çocuklarıma Sevgimi Nasıl Aktarabileceğimi Öğrendim
Bir başka öğrenci velisi Şafak Özler ise başlangıçta isteyerek katılmadığı eğitimlerin aslında ne kadar önemli olduğunu şu sözlerle ifade etti:
“Bu eğitimlere isteyerek katıldım diyemem. Önceleri, ‘Cumartesi-pazar günleri dinlenmek varken ben niye gelip eğitim alıyorum?’ diye düşünmüştüm ama daha sonra fark ettim ki öncelikle kendim için bu eğitime ihtiyacım varmış. Çalıştığım için yorgun ve stresli birisiyim genelde. Ama buradaki eğitime başladıktan sonra çocuklarıma sevgimi nasıl aktarabileceğimi öğrenmiş bulunuyorum ve bundan da çok mutlu oluyorum. Evime girdiğim zaman yorgun dahi olsam çocuklarımın her birinin kalplerine tek tek dokunmak istiyorum. En büyük faydası bu benim için.”

Ben de Hayatıma Çok Fazla Katkılar Sağladım
Eğitimleri gerçekleştiren Ülkü İmam Hatip Ortaokulu Rehber Öğretmeni Rahime Koçak ise eğitimlerin velilere önemli katkılar sağladığını belirterek, bu sürecin kendi hayatına da olumlu katkıları olduğunu belirterek, “Dönem başından beri ikinci gurubumuza eğitim veriyoruz ve harika dönütler alıyoruz. Velilerimizden aldığım dönütlerle ben de çok mutlu oluyorum. Biz, velilerimize aile içi iletişimde neleri yanlış konuştuğumuzu, sözlerimizin ne kadar etkili olduğunu, sözlerimizle çocuklarımızı, aslında kendimizi kırıp döküp kendimizin farkında olmadığımızı anlamaya niyet ettik. Eğitimlere katılan annelerimize çok teşekkür ediyorum. Onlarla birlikte ben de hayatıma çok fazla katkılar sağladım. Bu eğitimi bizlere sunan bakanlığımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu Eğitimle Yanlışlarımızın Farkına Vardık
Aile Okulu Projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitim programına Yavuz Selim Ortaokulunda katılan öğrenci velileri de hayatlarındaki değişim sürecini anlattı.
Öğrenci Velisi Demet Bayrak, “Bu eğitimle birlikte yanlışlarımızın farkına vardık. Aile içerisinde yapmamız ve yapmamamız gereken şeyleri öğrenmiş olduk. Çünkü bazen yapmış olduğumuz şeyleri yanlış olduğunun farkına varmadan yapıyoruz. Bu da aile içerisinde çatışmalara neden oluyor. Biz bilmeden bazı yanlışlar yapıyoruz. Çocuklarımızda bundan etkileniyor. Ders başarıları ve iletişimleri bozuluyor. Ama anne babanın birbirine karşı davranışı, tutumu net olduğu zaman çocuklarda da gelişim oluyor.” dedi.

Asıl Eğitim Ailede Başlıyor
Öğrenci Velisi Gülsüm Cürek de asıl eğitimin ailede başladığına vurgu yaparak, aile eğitimi programının önemine dikkat çekerek, “Bu eğitim bana şunu öğretti. Bazen bildiklerimizle uyguladıklarımız çok farklı. Aslında herkes her şeyin doğrusunu biliyor ama uygulamaya gelince bazı engellerle karşılaşabiliyoruz. Bu anlamda da eğitim hayatımızın her yerinde her zaman var. Ama konumuzun başlığında olduğu gibi asıl eğitim ailede başlıyor. Bazen bazı problemlerle karşılaştığımız zaman bunu okuldan, çevreden ya da çocuğumuzun arkadaşlarından bilebiliyoruz. O yüzden kendimizi sorumlu hissetmeyip sorunu çocuğumuz kendisi çözsün, okul çözsün ya da kreşteki öğretmeni çözsün şeklinde yaklaşabiliyoruz. Oysa çocuğumuza net bir şekilde eğitim verirsek gerçekten çevresine de bunu yansıtıyor. Bu alanda yapılan eğitimden ben çok memnun kaldım.” diye konuştu.
Bu eğitimlerin daha da artması gerektiğini babaların katılacağı eğitim çalışmalarının da çok önemli olduğunu belirten Cürek, akran zorbalığı konusunda son günlerde yaşananlara da dikkat çekerek, anne ve babalarının eğitim sürecine dahil olmalarının önemine vurgu yaptı.

Çok Değerli Bir Proje
Sivas Valisi Yılmaz Şimşek de projenin çok değerli olduğunu belirterek, “Bu projenin çok faydalı olacağına inanıyorum ve karşılığını almaya başladığını da görmek bizleri mutlu ediyor. İlimizde bu çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Hedefimiz bütün velilerimize ulaşmak. Aile Okulu Projesi’ni hayata geçiren ve emek veren herkese teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Sivas Haber

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.